Skąd bierze się ból w klatce piersiowej? 8 najczęstszych powodów

823
0
Udostępnij:
skad-bierze-sie-bol-w-klatce-piersiowej-8-najczestszych-powodow

Ból w klatce piersiowej jest dolegliwością, która towarzyszy wielu różnym schorzeniom. Choć w pierwszym odruchu kojarzy się z problemami sercowo-naczyniowymi, mogą go powodować dysfunkcje układu pokarmowego czy oddechowego. Równie dobrze jednak wcale nie musi wiązać się z poważnymi chorobami, a jest jedynie wynikiem dużej dawki stresu.

 Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Choć nie zawsze ból tego typu oznacza, że dolega Ci coś poważnego, zgłoś się do specjalisty. Zwłaszcza w takich sytuacjach, kiedy dolegliwości pojawiają się regularnie lub się nasilają. Pacjenci, którzy decydują się na wizytę u lekarza najczęściej skarżą się na piekący ból w klatce piersiowej, duszności, uczucie głębokiego ukłucia oraz ból w klatce piersiowej przy wdechu. Każdy z tych objawów powinieneś szybko skonsultować ze specjalistą.

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie – czy to serce?

Ból w klatce piersiowej faktycznie może być powodowany przez problemy z sercem. To naturalne skojarzenie i pierwszy obszar, który po zgłoszeniu do lekarza zostanie objęty diagnostyką. Oto choroby, których symptomem może być ból w piersi:

 1. Zapalenie mięśnia sercowego

  Jest ono jednym z najgorszych powikłań po niedoleczonej grypie. Objawy towarzyszące zapaleniu to ogólne zmęczenie organizmu, gorączka, problemy z oddychaniem oraz oznaki typowe dla niewydolności serca, takie jak np. duszności czy obrzęki, które są skutkiem magazynowania wody w organizmie.

 2. Dławica piersiowa

  Nazywana też ostrym zespołem wieńcowym. Jak sama nazwa wskazuje, ból w klatce piersiowej jest ostry i dławiący. Może on promieniować do barku lub szczęki. Jest następstwem nieleczonej choroby wieńcowej.

 3. Zawał serca

  To jedno z najpoważniejszych powikłań po chorobie niedokrwiennej serca. Ból w klatce piersiowej jest gwałtowny, uciskający, pojawia się też kaszel i kłopoty z oddychaniem. Charakterystyczne dla zawału jest promieniowanie bólu do lewego barku. Zawał może prowadzić do śmierci.

  Problemy z żołądkiem a bóle w klatce piersiowej

  Mniej oczywistymi, choć równie częstymi powodami bólu w klatce piersiowej są problemy z układem pokarmowym. Zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami sercowymi, a opuszczają gabinet ze zdiagnozowanymi wrzodami lub refluksem.

 4. Choroba wrzodowa

  Wrzody dają uczucie kłucia w klatce piersiowej i charakteryzują się piekącym bólem. Objawy zmniejszają się po posiłku, a nasilają  podczas picia alkoholu i palenia papierosów oraz, jeśli któryś z wrzodów pęknie. Ból, który temu towarzyszy często bywa mylony z zawałem serca, ale i tak konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza i operacja.

 5. Refluks

  Wiąże się on z cofaniem kwasu żołądkowego do przełyku. Cechuje się piekącym bólem w górnych partiach przełyku, a zatem chorzy często mylnie lokalizują go jako ból w klatce piersiowej.

 6. Zapalenie trzustki

  Przy zapaleniu trzustki ból w klatce piersiowej pojawia się głównie w pozycji leżącej. Towarzyszą mu wymioty. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby nadużywające alkoholu oraz chorujące na kamicę dróg żółciowych.

  Inne powody bólu w klatce piersiowej

  Poza układem krążenia oraz pokarmowym takie dolegliwości mogą dawać problemy z układem oddechowym. Na bóle w klatce piersiowej skarżą się osoby zmagające się z:

 7. Zapaleniem płuc

  Klasycznym objawem zapalenia płuc jest świszczący oddech i towarzyszący mu ból w klatce piersiowej. Jeśli jednak towarzyszą mu symptomy charakterystyczne dla grypy takie jak dreszcze, gorączka i przewlekłe zmęczenie, a w płucach słychać szmery – to właśnie zapalenie płuc

 8. Odmą opłucnową

  Ta choroba  powstaje, gdy do jamy opłucnej przedostaje się powietrze lub inne gazy. Odma może przebiegać zupełnie bezobjawowo, jednak wielu pacjentów skarży się na ból w klatce piersiowej i spłycony oddech.

Przyczyna może leżeć… w głowie

Bardzo często bóle w klatce piersiowej wywoływane są przez psychikę. Kiedy intensywnie pracujesz i żyjesz pod presją czasu, może okazać się, że Twój organizm nie radzi sobie z takim ładunkiem nieprzyjemnych emocji. To właśnie one odpowiadają za stany napięcia i nerwicę, która skutkuje kłującym bólem w klatce piersiowej. Potocznie ten stan określa się nerwobólem. Może on występować też w plecach oraz barkach.

Jeśli podejrzewasz u siebie nerwobóle, zwolnij tempo – pomyśl, co najbardziej Cię relaksuje i rób to częściej. Świetnym wyborem będzie sport,  zwłaszcza pływanie. Na basenie poprawisz swoją wydolność i dotlenisz organizm, a woda to naturalny masaż dla zmęczonych pleców i barków. W innych przypadkach, lub jeśli ból w klatce piersiowej mimo spokojniejszego i bardziej higienicznego trybu życia nie mija – odwiedź lekarza, który zdiagnozuje dokładnie Twój problem i pokieruje dalszym leczeniem.

Udostępnij: