Skąd się biorą żylaki nóg i jak się ich pozbyć?

Udostępnij:
Skąd się biorą żylaki nóg

Żylaki na Twoich nogach nie wyglądają zbyt estetycznie i sprawiają ból. Na szczęście medycyna coraz lepiej radzi sobie z tą przypadłością. Zobacz, jak rozpoznać u siebie żylaki nóg, jak możesz pomóc sobie sama i w jaki sposób leczyć tę dolegliwość.

Przyczyny powstawania żylaków

Poszerzenia żył w kolorze zielonym widoczne na kończynach dolnych to właśnie żylaki. Skłonności do ich pojawiania się są dziedziczne, dlatego jeśli miała je Twoja mama lub babcia, mogą wystąpić też u Ciebie. Nie uprawiasz żadnego sportu, nie lubisz się ruszać i prowadzisz siedzący lub stojący tryb życia, a w dodatku zmagasz się z nadwagą? Możesz spodziewać się pierwszych żylaków. Do tego dochodzi oczywiście, jak w przypadku niemal wszystkich chorób układu krążenia, nieprawidłowe odżywianie. Żylaki często rozwijają się w czasie ciąży. Są też problemem osób, które cierpią na zaparcia.

Jak powstają żylaki?

Poszerzenia naczyń krwionośnych stają się zmorą coraz młodszych ludzi. Z reguły częściej cierpią na nie kobiety – wyniki badań wskazują, że po 40. roku życia zmaga się z nimi mniej więcej 1/3 pań i 1/5 mężczyzn. Żylaki powodują ogromny dyskomfort: z ich powodu nie tylko walczysz z bólem, ale też często wstydzisz się pokazać nogi, na których widać pogrubione żyły. Czy wiesz, na czym dokładnie polega ta przypadłość?

Naczynia krwionośne mają za zadanie transportować „zużytą” krew, ubogą w tlen i składniki odżywcze, z poszczególnych tkanek z powrotem do serca. Płynie ona wolniej niż w tętnicach, czyli naczyniach rozprowadzających substancje do tkanek. Gdy wraca, musi krążyć do góry i pokonać siłę grawitacji. Dlatego krwi i żyłom potrzebne jest wsparcie w postaci Twojego ruchu. Pomagają im też niewielkie zastawki zamykające się w momencie, gdy krew usiłuje cofnąć się w dół. Jeśli ruszasz się rzadko, a do tego spożywasz dużo tłustych, słonych i słodkich potraw, ciśnienie wewnątrz żyły rośnie. Krew próbuje spłynąć wtedy w dół kończyny, a zastawka nie może sobie z tym poradzić, przez co tworzą się poszerzenia żył.

Jak zapobiegać żylakom?

Nie zmienisz swoich genów, ale jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie występowały żylaki nóg, możesz skutecznie im zapobiegać. Przede wszystkim zadbaj o większą niż zwykle, systematyczną dawkę ruchu – wskazany jest choćby codzienny, godzinny spacer. Warto też pomyśleć o ćwiczeniach nóg, np. gimnastyce na trampolinie. Takie działania sprawiają, że krew krąży szybciej i sprawniej, dzięki czemu czujesz się lepiej.

Gdy chcesz założyć rajstopy lub pończochy, wybieraj te elastyczne. Jeśli musisz spędzić sporo czasu w jednej i tej samej pozycji, postaraj się trzymać nogi lekko uniesione w górze –

ułatwi to przepływ krwi. Nie zapominaj też o właściwej diecie. Ograniczenie spożycia soli, cukru i słodyczy, a także tłuszczów zwierzęcych wpłynie na obniżenie Twojego ciśnienia, dzięki czemu zmniejszy się ucisk w żyłach.

Jak leczyć żylaki nóg?

Żylakom nóg na ogół towarzyszą inne przypadłości, co wychodzi na jaw w trakcie badań. Co zrobić wtedy, gdy już cierpisz na to schorzenie? Skorzystaj z domowych sposobów łagodzenia pierwszych objawów tej dolegliwości. Jednym z nich jest wcieranie oliwy z oliwek lub octu jabłkowego w chore miejsca. Podobnie do tych substancji działają maści i żele na żylaki nóg z wyciągiem z kasztanowca, które są dostępne niemal w każdej aptece. Oprócz metod domowych zwykle stosuje się farmakologię. Ostatecznie pozostaje Ci leczenie chirurgiczne, ale jest ono dość kosztowne.

Nieleczone żylaki mogą prowadzić do zakrzepicy i zatorów żylnych. Aby uniknąć tak poważnych konsekwencji, nie zwlekaj. Gdy tylko zaczniesz odczuwać ból nóg i zauważysz u siebie poszerzone naczynia krwionośne, rozpocznij leczenie.

Udostępnij: