Sprawdzone zioła wzmacniające serce – 5 najlepszych roślin

Udostępnij:
sprawdzone-ziola-wzmacniajace-serce-5-najlepszych-roslin

O dobroczynnych właściwościach ziół wiadomo od dawna. Nasze babcie łagodziły przeróżne dolegliwości specjalnymi naparami, maściami czy kropelkami na bazie naturalnych składników. Dowiedz się, jakie zioła na serce przyniosą dobry efekt. W jaki sposób je stosować, by nie przedobrzyć i czy istnieją przepisy na domowe preparaty ziołowe?

Zapytaj lekarza o zioła na serce

O to, jakie zioła na serce będą najlepsze powinieneś zapytać lekarza. Mitem jest, że picie naturalnych herbatek i zażywanie suplementów bez ograniczeń może wspomagać tylko prawidłową pracę serca – właściwości ziół są bardzo różnorodne. Jedne przyspieszają pracę serca, drugie obniżają ciśnienie, a jeszcze inne pomagają w redukcji złego cholesterolu i poprawiają kondycję tętnic wieńcowych.

Zioła na serce a inne leki

Opinii lekarza powinieneś zasięgnąć tym bardziej, jeśli na stałe zażywasz jakiekolwiek inne leki. Powszechnie wiadomo, że zioła mogą wchodzić w reakcję z innymi substancjami farmakologicznych. Zdarza się, że osłabiają lub wzmacniają ich działanie, a nawet mogą powodować szereg efektów ubocznych.

Kiedy stosować zioła na serce i układ krążenia?

Naturalne preparaty stosuj zarówno w profilaktyce – kiedy chcesz maksymalnie ograniczyć ryzyko choroby serca, jak i przy występujących dolegliwościach, by je zmniejszyć. Wskazaniem do stosowania takich preparatów są zaburzenia rytmu serca, nieuregulowane ciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, bóle w klatce piersiowej oraz stres i przewlekłe zmęczenie. Jeśli któreś z tych objawów Cię dotyczą, sięgnij po zioła.

Na serce i układ krążenia najlepsze będą:

  • głóg,
  • jemioła,
  • miłorząb dwuklapowy,
  • konwalia majowa,
  • serdecznik pospolity.

Znajdziesz je w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich.

Zioła wzmacniające serce – czym obniżyć ciśnienie?

Sięgnij po głóg. To jeden z najlepszych naturalnych składników regulujących ciśnienie tętnicze krwi. Zioło wzmacnia ściany tętnic i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Głóg polecany jest w początkowym stadium choroby wieńcowej oraz kobietom z niedoczynnością tarczycy, która może skutkować zaburzeniami rytmu serca. Jeśli nie zdecydujesz się na napary i herbatki, możesz zakupić głóg w tabletkach – jest on dostępny w każdej aptece.

Pod jemiołą – nie tylko całowanie!

Choć jemioła kojarzy się z przyjemną, świąteczno-noworoczną tradycją, powinna być podstawą preparatów ziołowych na serce. Jemioła dobrze sprawdza się przy nadciśnieniu. Likwiduje jego objawy, takie jak zawroty i bóle głowy. Zawiera flawonoidy, aminokwasy i polifenole, które obniżają ciśnienie.

Jakie zioła na serce? Miłorząb w chorobie wieńcowej

Kiedy miażdżyca postępuje, a tętnice wieńcowe są w złym stanie, pomóc może miłorząb dwuklapowy. Likwiduje on złogi cholesterolu, udrażniając naczynia krwionośne. Dzięki temu Twoje serce będzie lepiej ukrwione i natlenione.

Konwalia majowa – by skurcz był mocniejszy

Ziele i kwiaty konwalii stosuj przy wadach zastawek i komór oraz, kiedy serce, z uwagi na wiek, jest zmęczone. Preparaty te wzmacniają siłę skurczów, ale zmniejszają ich częstotliwość, dzięki czemu serce pracuje pewnie i mocno, ale spokojnie. Konwalia łagodzi kołatanie serca oraz trudności z oddychaniem spowodowane chorobami serca.

Zioła wzmacniające serce – serdecznik pospolity na uspokojenie

Serdecznik pospolity działa pozytywnie na układ nerwowy oraz krążenia. Koi nerwy, poprawia samopoczucie, zwalnia akcję serca i zwiększa jego wydolność, a także obniża ciśnienie krwi. Sprawdzi się w uczuciu kołatania serca i przewlekłym zmęczeniu.

Domowe przepisy na herbatki ziołowe

Zioła można ze sobą łączyć, a nawet warto, jeśli razem wykazują one lepsze działanie wzmacniające serce. Najpopularniejszym sposobem są herbatki i napary, które możesz przyrządzić samodzielnie w domu. Oto kilka receptur.

Mieszanka ziół na zmęczone i osłabione serce

Jak to zrobić:

Wymieszaj głóg, ziele serdecznika i liść czarnej porzeczki. Łyżkę takiej mieszanki zaparzaj pod przykryciem przed ok. 20 minut. Pij małymi łyczkami między posiłkami.

Herbatka na usprawnienie pracy serca i wzmocnienie

Jak to zrobić:

Zmieszaj ze sobą głóg, dziką różę i ziele ruty. Łyżkę takiej mieszanki zaparzaj pod przykryciem przed ok. 20 minut. Pij raz dziennie po filiżance.

Herbatka na niewydolność krążenia

Jak to zrobić:

Połącz zioła serdecznika, rumianku, głogu i pieprz. Łyżkę takiej mieszanki zaparzaj pod przykryciem przed ok. 20 minut i pij 2 razy dziennie.

Możesz sięgnąć też po gotowe preparaty, które zawierają odpowiednie dawki ziół dla wzmocnienia serca, np. Cardiosan fix czy Cravisol w płynie. Farmaceuta lub lekarz fachowo doradzi Ci, które suplementy będą odpowiednie dla Twoich dolegliwości sercowych.

Serce to poważna sprawa, dlatego dmuchaj na zimne i jeśli czujesz w klatce piersiowej ból, nie poprzestawaj na leczeniu ziołami. Wybierz się do kardiologa, który wykluczy poważniejsze dolegliwości.

Udostępnij: