Jak stres wpływa na serce?

Udostępnij:
jak stres wpływa na serce

Stres jest jednym z czynników, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Może przyczyniać się zarówno do kłopotów na poziomie psychicznym, jak i zaburzać pracę konkretnych organów i układów, np. odpornościowego lub krwionośnego. Jak stres wpływa na serce?

Czym jest stres?

Stres towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest on reakcją organizmu na sytuacje, które zakłócają jego harmonię i równowagę oraz przekraczają Twoje możliwości do skutecznego radzenia sobie. Wówczas odczuwasz dyskomfort, a nawet czyhające zagrożenie. Takie czynniki nazywamy stresorami i mogą one być przeróżne. Dziś najczęściej narzekamy na niesprawiedliwego szefa, nadmiar obowiązków w pracy czy kłopoty w relacjach z partnerem.

Stresu nie da się uniknąć, ale jeśli napięcie towarzyszy Ci zbyt długo – może to być bardzo niezdrowe dla psychiki i ciała. Powoduje m.in. nerwice i wrzody żołądka. Wpływ stresu na serce też jest bardzo duży.

Jak stres wpływa na serce? Adrenalina i kortyzol

Kiedy stresory atakują i wyprowadzają Twój organizm z równowagi, uruchamiają się mechanizmy charakterystyczne dla stanu szczególnej czujności i reakcji obronnych. Procesy te zachodzą zarówno na poziomie ciała, jak i psychiki. Jakie?

  1. Produkcja hormonów stresu (adrenaliny i kortyzolu) – przyspiesza.
  2. Serce bije mocniej i w szybszym tempie oraz podnosi się skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.
  3. Wzrasta przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, które są odpowiedzialne za ukrwienie i natlenienie całego serca.

Po tym etapie powinna przyjść faza, w której uspokajasz rozbiegane myśli, a serce spowalnia. Jeśli nie potrafisz radzić sobie z nerwami i często pozwalasz na to, by Tobą rządziły – wpływ stresu na serce może być wyniszczający. Dlaczego?

Stres a serce. Kiedy nerwy są szkodliwe?

Ogromny wpływ stresu na serce stwierdzono przede wszystkim w badaniach nad miażdżycą. To jeden z czynników, który zwiększa ryzyko zachorowania. Więcej zmian miażdżycowych o wyższym stopniu zaawansowania wykryto właśnie u osób wrażliwych, emocjonalnych i nie umiejących radzić sobie ze stresem. Pierwszym powodem jest wzrost ciśnienia tętniczego w sytuacjach stresujących, a drugim – nadmierne wydzielanie się hormonów stresu odpowiedzialnych za skurcz naczyń krwionośnych i powstawanie skrzepów. Trzecim czynnikiem jest niekorzystny wpływ nerwów na śródbłonek naczyniowy, czyli warstwę wewnętrzną tętnic, od której zaczyna się rozwój miażdżycy.

Nerwy a serce. Nie tylko miażdżycy powinieneś się obawiać

Stres może przyczyniać się do rozwoju zmian miażdżycowych oraz innych chorób układów krążenia. To m.in. udar mózgu i choroba niedokrwienna serca. Najgroźniejszy jest jednak zawał serca. Pojawia się, kiedy organizm wyczerpuje wszystkie siły w walce ze stresem. Może być śmiertelny. Co ważne, dotyka coraz młodsze osoby. Może wystąpić nawet około 30 roku życia!

W jaki sposób radzić sobie ze stresem?

W dzisiejszych czasach, kiedy stresorów w otoczeniu przybywa, ważne jest, by znaleźć skuteczny sposób na walkę ze stresem. Na szczęście istnieje wiele możliwości. Dobrze sprawdza się wysiłek fizyczny, a więc fitness, trening na siłowni czy porządny jogging. Sport, który sprzyja relaksowi to joga, pilates, zajęcia z cyklu zdrowy kręgosłup oraz wszelkie taneczne aktywności. Dzięki nim organizm wytwarza endorfiny odpowiedzialne za dobre samopoczucie, ale sport pomaga również zredukować napięcie mięśniowe charakterystyczne dla stresu.

Jeżeli nie jesteś osobą, która lubi wysiłek fizyczny, warto pomyśleć o technikach relaksacyjnych polegających na prawidłowym oddychaniu i ukierunkowaniu myśli w stronę rzeczy przyjemnych. Może warto poczytać o mindfulness lub skorzystać z pomocy terapeuty?

Radzenie sobie ze stresem wspomagają również suplementy diety łagodzące napięcie. W aptece znajdziesz m.in. Nervocalm Serce w tabletkach, Doppelherz aktiv na uspokojenie w kapsułkach, Magne-B6 Cardio w tabletkach. Warto pomyśleć również o włączeniu herbatek ziołowych do diety. Skołatane nerwy skutecznie ukoi też melisa.

Udostępnij: