Test wysiłkowy serca – co wykrywa i na czym polega?

Udostępnij:
Test wysiłkowy serca

Test wysiłkowy serca pozwala sprawdzić, jak Twoje serce reaguje na obciążenie fizyczne. Próbę przeprowadza lekarz w warunkach szpitalnych i rejestruje pracę serca w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że od razu wiadomo, co dzieje się z najważniejszym mięśniem w Twoim ciele. O czym musisz wiedzieć, zanim pójdziesz na to badanie?  Dowiedz się w tekście.

Test wysiłkowy EKG – co to takiego?

Test wysiłkowy EKG znany jest też jako próba wysiłkowa lub test wysiłkowy serca. Lekarz na jego podstawie sprawdza, w jaki sposób zachowuje się ono podczas Twojej aktywności. Pozwala on ocenić, czy mięsień jest prawidłowo ukrwiony, czy nie występują zaburzenia rytmu, czy ciśnienie jest prawidłowe oraz w jakim stanie są u Ciebie naczynia wieńcowe. Podczas uprawiania sportu zapotrzebowanie na tlen, który transportują właśnie naczynia wieńcowe, jest większe. Dlatego też test wysiłkowy serca stosuje się, by sprawdzić czy system naczyń działa prawidłowo i ocenić ewentualne ryzyko niedotlenienia serca.

Kiedy powinieneś dostać skierowanie na test wysiłkowy?

O wskazaniach do przeprowadzenia testu wysiłkowego decyduje lekarz. Najczęściej na bieżnię lub rower stacjonarny trafiają osoby o dobrych wynikach spoczynkowego EKG, ale z wyraźnymi dolegliwościami ze strony układu krążenia podczas uprawiania sportu. Test wysiłkowy zalecany jest również osobom uprawiającym wyczynowo sport, by wykluczyć wady serca. EKG wysiłkowe przechodzą także pacjenci po zawale lub przeszczepie, dla opracowania dalszego etapu rehabilitacji. Kardiolog sprawdza wtedy wytrzymałość serca i jego podatność na obciążenie wysiłkiem.

Jak wygląda badanie?

Przygotuj się na wytrzymałościową przejażdżkę na rowerze ergonomicznym lub bieg na bieżni. Zanim rozpoczniesz  test wysiłkowy, do Twojego ciała przymocowane zostaną elektrody. To dzięki nim na monitorze pojawią się wykresy oraz parametry, dzięki którym lekarz oceni stan naczyń wieńcowych i Twojego serca. Badanie rozpoczyna się od standardowego poziomu wysiłku fizycznego, który towarzyszy Ci na co dzień. Co 3 minuty tempo wzrasta. Dzieje się tak aż do czasu uzyskania pożądanego rytmu pracy serca lub jeśli wystąpią u Ciebie dolegliwości bólowe w klatce piersiowej. Podstawą do przerwania testu wysiłkowego jest też bladość, zawroty głowy lub zasłabnięcie. W końcowej fazie (10-15 minut) test wysiłkowy EKG rejestruje jeszcze powrót serca do normalnego rytmu.

Wyniki próby wysiłkowej

Na rezultaty trzeba poczekać kilka godzin. Dodatni wynik testu może oznaczać, że Twoje naczynia wieńcowe są w kiepskiej kondycji i istnieje ryzyko niedokrwienia serca lub zmagasz się z niezdiagnozowaną wcześniej wadą serca. W takim wypadku kardiolog skieruje Cię na dodatkowe badania w celu doprecyzowania diagnozy.

Przygotuj się na badanie

EKG wysiłkowe wymaga przygotowania. Ostatni posiłek zjedz na około 4 godziny przed badaniem. Nie pij też alkoholu i nie pal papierosów. Mogą one zaburzyć pracę serca. Do gabinetu przyjdź około pół godziny wcześniej i odpocznij przed wysiłkiem. Załóż lub weź ze sobą wygodne ubrania – najlepiej dres i sportowe obuwie oraz wodę do picia.

Przeciwwskazania do testu wysiłkowego EKG

To, czy możesz przystąpić do testu wysiłkowego EKG za każdym razem ocenia lekarz i to on wystawia skierowanie na badanie. Nie kwalifikujesz się na nie, jeżeli:

  • niedawno miałeś zawał serca,
  • odczuwasz ciągły i niezdiagnozowany ból w klatce piersiowej,
  • cierpisz na nadciśnienie tętnicze,
  • zmagasz się ze zwężeniem zastawki aortalnej,
  • stwierdzono u Ciebie tachykardię (przyspieszenie pracy serca powyżej 100 uderzeń na minutę) lub bradykardię (kiedy serce „bije” do 50 uderzeń na minutę).

Test wysiłkowy serca nie powinien być traktowany ambicjonalnie, jak trening na siłowni. Dlatego nie forsuj się i nie próbuj bić rekordów wytrzymałości. Daj z siebie tyle, ile możesz, ale w granicach rozsądku – Twoje serce i parametry nie kłamią, a lekarz natychmiast przerwie badanie, jeśli źle się poczujesz.

Udostępnij: