Ucisk w klatce piersiowej – przyczyny, którym możesz zapobiec

1343
0
Udostępnij:
ucisk-w-klatce-piersiowej-przyczyny-ktorym-mozesz-zapobiec

Jest to jeden z tych objawów, które wzbudzają niepokój prawie u wszystkich. Nieprzyjemne uczucie w okolicy klatki piersiowej może oznaczać problemy z sercem. Często bywa powodem wizyty u lekarza lub wezwania karetki pogotowia. Całkiem słusznie – ucisk w klatce piersiowej to symptom, którego nie powinieneś ignorować.

Serce czy rozum?

Przyczyn ucisku w klatce piersiowej może być wiele. Takie objawy, ze względu na dużą powierzchnię klatki piersiowej, może dawać wiele stanów chorobowych. Każdy jej organ (niekoniecznie serce) może być przyczyną złego samopoczucia. Często jednak lekarze skupiają się na wyeliminowaniu głównie takich przyczyn ucisku w klatce piersiowej, które mogłyby prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Chodzi tu przede wszystkim o zawał oraz zator tętnicy płucnej. U osób wrażliwszych za szybsze bicie serca i ucisk odpowiada najczęściej stres.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli po odpoczynku lub przyjęciu leków ucisk w klatce piersiowej nie mija, to sygnał, że powinieneś wybrać się do lekarza. Ten symptom jest charakterystyczny dla wielu dolegliwości: może dotyczyć zarówno zapalenia płuc, infekcji w obrębie serca, półpaśca czy wrzodów, jak i nadciśnienia tętniczego oraz kryzy nadciśnieniowej (stanu, w którym ciśnienie przekracza wartość 220/120 mmHG). Jeśli chcesz wykluczyć problemy z sercem, w pierwszej kolejności wykonaj badanie EKG – dzięki niemu przekonasz się, czy objaw oznacza kłopoty z  układem krążenia. Na wstępie niezbędne będzie też osłuchanie i opukanie klatki piersiowej.

Jakie badania należy wykonać?

Wszystkie badania, które będą potrzebne przy diagnozowaniu problemu może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Przeprowadzając wywiad będzie wiedział, w którym kierunku  przeprowadzić diagnozę. Poza wspomnianym wyżej EKG, które wykluczy zawał serca, potrzebne będzie też zdjęcie RTG klatki piersiowej.

Wiele z badań pomocniczych można wykonać podczas jednego pobrania krwi z żyły. Przy urazach oraz poważniejszych stanach chorobowych konieczne będzie echo serca, tomografia komputerowa i bronchoskopia (czyli badanie dróg oddechowych za pomocą specjalnego wziernika).

Czy warto czekać?

Każda osoba ma inny próg bólu. Jeśli bolesny ucisk w klatce piersiowej nie pozwala Ci swobodnie oddychać, a w dodatku towarzyszą mu szybkie tętno, zawroty głowy i silny lęk, udaj się jak najszybciej do lekarza lub wezwij pogotowie. Być może to nic groźnego, ale powinieneś to potwierdzić. W sytuacjach zagrożenia życia, jakimi są zawał serca lub zatorowość płucna liczy się każda minuta.

Jednak bez paniki – zachowaj zdrowy rozsądek i obserwuj uważnie swoje samopoczucie. Ucisk klatki piersiowej zdarza się też przy okazji infekcji dróg oddechowych. Jeśli przechodziłeś ją niedawno, a właśnie teraz ponownie chorujesz (bo np. poprzednio jej nie doleczyłeś), możliwe, że objaw ten powrócił wraz z chorobą.

Jak sobie pomóc?

Przy typowych nerwobólach i ucisku wywołanym dużym stresem doraźnie pomóc może odpoczynek – połóż się na kilkadziesiąt minut w ciszy i spokoju, oddychaj równo i spokojnie. Jeśli wiesz już, że przyczyną ucisku jest infekcja, zastosuj inhalacje, które udrożnią drogi oddechowe, a dzięki temu powietrze łatwiej dotrze do płuc. Po przebytym urazie klatki piersiowej lub zawale zrób sobie przerwę od wysiłku fizycznego. W tym drugim przypadku pamiętaj też o przyjmowaniu wszystkich zaleconych leków oraz o kontrolnym EKG.

Bolesny ucisk w klatce piersiowej wymaga stałej obserwacji z Twojej strony – zauważ, w jakich okolicznościach go czujesz, profilaktycznie postaraj się też zwolnić tempo i nadmiernie nie stresować – zwłaszcza sprawami, na które nie masz wpływu.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew