Wrodzone wady serca – poznaj 3 najczęstsze

Wady wrodzone serca to nieprawidłowości w budowie lub pracy serca, które rozwijają się w pierwszych tygodniach życia płodowego. Niektóre schorzenia można zauważyć od razu, kiedy maluch jest jeszcze w brzuchu mamy, inne uaktywniają się dopiero w dorosłości. Które wady wrodzone serca są najczęstsze? Jakie objawy im towarzyszą i czy można z nimi normalnie funkcjonować?
Wrodzone wady serca – poważne problemy od najmłodszych lat
Wrodzone wady serca to najczęstsze nieprawidłowości występujące u noworodków. Szacuje się, że wady wrodzone serca występują u 1% maluchów, co oznacza, że w Polsce co roku rodzi się ok. 3000 dzieci z zaburzeniami układu krążenia. Większość z najczęściej występujących wad można usunąć chirurgicznie. Niektóre wady mogą być wykryte już u płodu, niektóre ujawniają się dopiero po urodzeniu, a jeszcze inne dają o sobie znać dopiero w nastoletnim lub dorosłym życiu.
Kiedy można wykryć wady wrodzone serca?
Są wady serca, które można wykryć już w 18. tygodniu życia płodowego podczas rutynowego badania USG. Odpowiednio wcześnie wykryte nieprawidłowości w budowie serca dają szansę na całkowite wyleczenie. Może ono być wdrożone już podczas ciąży, choć większość wad wykrywana i leczona jest dopiero po urodzeniu. Jeśli wada pozostaje utajona lub nierozpoznana, zachodzi duże ryzyko śmierci w 1. roku po urodzeniu.
Wady wrodzone – przyczyny kłopotów z sercem
Wciąż nie wiemy, co jednoznacznie stoi za nieprawidłowym rozwojem układu krążenia. Lekarze w równym stopniu wskazują zarówno na czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Skąd więc biorą się wady wrodzone? Przyczyny to między innymi:
- niekontrolowana cukrzyca, na którą cierpi mama dziecka,
- picie alkoholu i zażywanie narkotyków w ciąży,
- przyjmowanie niektórych leków,
- różyczka, na którą mama zachorowała w pierwszym trymestrze ciąży,
- niebezpieczne mutacje genetyczne.
Najczęstsze wady wrodzone serca
-
Ubytek przegrody międzykomorowej
Pierwszą najczęściej występującą wadą wrodzoną serca, która może pozostać utajona aż do dorosłości (a stanowi prawie 20% wszystkich wad wrodzonych) jest ubytek w przegrodzie międzykomorowej. W wyniku tej nieprawidłowości krew przecieka z lewej komory do lewego przedsionka. Objawy to szmer podczas osłuchiwania, kłopoty z oddychaniem i nawracające infekcje dróg oddechowych.
-
Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej
Kolejną charakterystyczną i często występującą wadą serca jest ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Objawy to również słyszalne podczas badania szmery w sercu i kłopoty z oddychaniem. Wada ta powstaje, kiedy dochodzi do zaburzenia rozwoju przegrody międzyprzedsionkowej.
-
Przetrwały drożny otwór owalny
Trzecia najczęstsza wada wrodzona, która daje o sobie znać dopiero w dorosłym życiu, to przetrwały drożny otwór owalny. Dzięki tej strukturze w życiu płodowym przepływa krew omijając nierozwinięte i nieczynne jeszcze maleńkie płuca. Po urodzeniu otwór owalny powinien się samoistnie zamknąć. Jeśli to nie nastąpi – a dzieje się tak w 30% przypadków – mówimy o przetrwałym drożnym otworze owalnym.
Wrodzone wady serca – jak z nimi żyć?
To, jakie wdrożyć leczenie, zależy od stopnia skomplikowania wady i jakości życia chorego. Dziecko z wadą serca powinno oczywiście stale przebywać pod kontrolą kardiologa. Pamiętaj, ze nie każda wada wyga inwazyjnego leczenia. Często zdarza się, że mimo nieprawidłowości w budowie i pracy serca, nie jest konieczny zabieg operacyjny, a wzmacnianie serca odpowiednimi lekami oraz preparatami. Najlepiej sprawdzą się te zawierające koenzym Q10 nazywany koenzymem młodości. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z koenzymem Q10 możesz zredukować ryzyko niewydolności nawet o ok. 45%. Tę substancję znajdziesz w wielu preparatach dostępnych bez recepty (np. Doppelherz Aktiv Koenzym Q10 Forte Bio-Quinon Active Q10 Gold czy w kapsułkach Koenzym Q10).