Z przyspieszonym biciem serca – czy tachykardia powinna Cię martwić?

1274
0
Udostępnij:
z-przyspieszonym-biciem-serca-czy-tachykardia-powinna-cie-martwic

Szybkie bicie serca to częsty powód wizyty w lekarskim gabinecie. Przyczyn może być wiele. Czasami jest to zwykła reakcja na stres i zmęczenie lub nadużywanie napojów z kofeiną. A Kiedy serce bije na alarm? Dowiedz się, jak rozpoznać niepokojące stany związane z przyspieszoną pracą serca i kiedy koniecznie wybrać się do kardiologa.

Czym jest tachykardia?

Prawidłowy puls to 60-100 uderzeń serca na minutę. Ilość uderzeń zrasta w wielu codziennych sytuacjach. Organizm dostosowuje się w ten sposób do większego obciążenia (wysiłku) lub niskiego ciśnienia. Taka reakcja jest fizjologiczna i normalna, jeśli towarzyszy temu prawidłowy zapis EKG. Kiedy (przy zdrowym organizmie) możesz zaobserwować „naturalnie” przyspieszone bicie serca? Są z nim związane stany takie jak:

 • wysiłek fizyczny,
 • stres,
 • odwodnienie,
 • nadużywanie leków (np. z pseudoefedryną).
 • stan po spożyciu dużej ilości kawy, alkoholu lub nikotyny (czasami też mocnej herbaty).

Szybkie bicie serca towarzyszy też wielu nieprawidłowościom organizmu. Należą do nich:

 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • gorączka,
 • niewydolność krążenia,
 • utrata krwi,
 • niedotlenienie,
 • nadczynność tarczycy,
 • infekcja.

Przyspieszone bicie serca: czy konieczna jest pilna wizyta u kardiologa?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Osoby leczące się przewlekle lub przyjmującej na stałe leki powinny zdecydować się na wizytę u lekarza rodzinnego. Osoby, które są całkowicie zdrowe mogą spróbować najpierw ocenić sytuację i zastanowić się czy nie nadużywają kawy, herbaty i czy wypijają odpowiednią ilość wody. W następnej kolejności powinny podjąć próbę odpoczynku i uspokojenia nerwów. Jeśli objaw nadal występuje, należy skonsultować się z lekarzem.

Serce bije na alarm

W każdej sytuacji, gdy uderzeniom serca powyżej 100/min towarzyszą dodatkowe objawy (np. ból w klatce piersiowej, zawroty lub ból głowy, jakiekolwiek inny nagły silny ból, omdlenia, wcześniejszy uraz, bardzo wysoka gorączka itp.) — powinieneś jak najszybciej wybrać się do lekarza. Być może to nic groźnego, ale koniecznie należy to sprawdzić.

Warto pamiętać, że w ciąży podstawowa ilość uderzeń serca wzrasta (aby zapewnić rosnącemu dziecku odpowiednią ilość krwi) i jest to normalne. Kobiety w ciąży są niestety bardziej narażone na wystąpienie arytmii. Koniecznie powiedz o problemach z sercem swojemu ginekologowi.

Przyspieszone bicie serca: to może być arytmia

Tachykardia to nie tylko fizjologia. Taki objaw może wskazywać na arytmię serca. Arytmia serca to nieprawidłowe pobudzenia w układzie stymulującym. Mogą powodować niemiarowy rytm, czyli tzw. kołatania oraz zawroty głowy. W najcięższych przypadkach wymagają leczenia farmakologicznego lub ablacji, czyli zabiegowego usunięcia dodatkowego źródła pobudzeń. Lekami stosowanymi najczęściej w przypadku tachykardii są tzw. beta-blokery. Spowalniają one pracę serca i mają udowodnione działanie przeciwarytmiczne.

Jak dbać o swoje serce?

Ogólnie pojęty zdrowy styl życia to klucz do sukcesu dla osób z tachykardią. Serce, aby prawidłowo pracować, potrzebuje zarówno snu jak i stałego wysiłku fizycznego. Ważne są również odpowiednia waga ciała oraz zdrowe uzębienie. Jeśli palisz papierosy, pijesz alkohol lub nadużywasz kawy i herbaty, to warto, żebyś zerwał z tymi nałogami.

Niekorzystne dla serca są również choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, choroby nerek i wątroby oraz schorzenia reumatologiczne. Jeśli cierpisz na któreś z nich, wykonuj badanie EKG przynajmniej raz do roku. W domu mierz ciśnienie i kontroluj swój puls, by mieć później porównanie, gdy źle się poczujesz.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew