Zaburzenia rytmu serca: wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Udostępnij:
Rytm serca

Kołatanie, przeskakiwanie, mocne bicie – tak najczęściej opisywane są przez pacjentów arytmie serca. Te dziwne uderzenia w okolicach mostka mogą Cię przyprawić dosłownie o zawrót głowy. Dlaczego serce czasem „gubi rytm”?

Zaburzenia rytmu serca – czym są?

Ten najważniejszy narząd w ciele człowieka napędzają impulsy elektryczne, które można porównać do uderzeń bębniarza w instrument. Niektóre (zwłaszcza stresujące) sytuacje oraz choroby mogą łatwo zaburzyć przekaz impulsów w mięśniu sercowym. Co ciekawe, arytmie to niekoniecznie całkowity rozstrój „instrumentu”, jakim jest serce. Wiele z nich ma powtarzalny schemat, w którym arytmia pojawia się na zmianę z miarowymi uderzeniami.

Zaburzenia rytmu serca – przyczyny

Powodów „potykania się” serca jest wiele i często trudno znaleźć ten właściwy. Poszukując przyczyn, zwróć uwagę na:

  • niedobory (magnezu, potasu, żelaza),
  • używki (narkotyki, alkohol, tytoń),
  • wątki psychiatryczne, np. depresja,
  • zakażenia,
  • skutki uboczne zażywanych leków,
  • uszkodzenia serca, np. bliznę pozawałową,
  • wady budowy serca,
  • ryzyko zawału serca – jeśli go przeszedłeś, arytmia również może się pojawiać.

Arytmia u zdrowych osób – to możliwe!

Istnieją zaburzenia rytmu serca, które dotyczą głównie młodych, zdrowych osób. Dobra wiadomość jest taka, że ich przyczynę łatwo możesz wyeliminować. Nierównemu biciu serca sprzyja np. nadmiar kawy lub herbaty, duży wysiłek fizyczny, stres, niewyspanie czy odwodnienie. Według opracowań medycznych każde, nawet zdrowe serce miewa czasami arytmię. Zanim zaczniesz się martwić i pójdziesz do kardiologa, spróbuj zaobserwować i wyeliminować możliwe powody arytmii na własną rękę.

Twoje serce – flegmatyk czy sprinter?

Bradykardia serca to inaczej wolne tętno – poniżej 60 uderzeń serca na minutę. Naturalnie występuje tylko w nocy oraz u sportowców o wytrenowanym sercu. Sprinter to tachykardia zatokowa, czyli tętno powyżej 100 uderzeń na minutę. Fizjologicznie występuje podczas wysiłku, stresu oraz gorączki. Do oceny rytmu Twojego serca służy EKG – bezbolesne i łatwo dostępne badanie.

EKG – SOS na pomoc sercu

Badanie EKG to podstawowe i najważniejsze narzędzie kardiologa, które służy rozpoznaniu arytmii. Dzięki niemu dowiadujemy się np., gdzie leży źródło arytmii. Komorowe zaburzenia rytmu serca pochodzą z obszaru komór serca. Nadkomorowe zaburzenia rytmu serca z kolei mają swój początek w przedsionkach komór. Według statystyk komorowe zaburzenia mogą być groźniejsze. Na szczęście istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z nimi.

Leczenie zaburzeń rytmu serca – kiedy zabieg?

Pierwszym krokiem do przywrócenia prawidłowego rytmu serca jest przyjmowanie tabletek. Istnieje dużo leków, które chronią serce przed kołataniem. Są to środki przeciw arytmii, podzielone na kilka grup w zależności od sposobu działania.
Następnym krokiem w leczeniu arytmii jest ablacja, czyli usunięcie wadliwych i nadpobudliwych komórek serca. Dzięki temu zabiegowi możesz pozbyć się problemu na zawsze.

Coś, co Cię poruszy

Ciężka bradykardia zatokowa wymaga zabiegu wszczepienia układu stymulującego serce. Stymulator serca wszczepiany jest również wtedy, gdy arytmia nie ustępuje podstawowemu leczeniu. Urządzenie działa jak bezpiecznik. Zabezpieczy Cię ono przed przeciążeniem serca lub jego nagłym zatrzymaniem.

Gdy serce bije na pomoc

Kołatanie, „gniecenie” i duszności w klatce piersiowej – to najczęstsze, ale nie wszystkie objawy arytmii. Poznaj resztę. Moment, w którym Twoje serce zaczyna bić nieprawidłowo, możesz odczuwać różnie, ale wspólne dla wszystkich objawy zaburzenia rytmu serca to nagły lęk, osłabienie, brak tchu i zawroty głowy. Czasami może dojść do utraty przytomności. Dlatego miej serce dla swojego serca i jeśli czujesz, że Twoja „perkusja” gubi rytm, sprawdź dla własnego bezpieczeństwa przyczynę arytmii w gabinecie kardiologa.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew