Zadyszka – kiedy może oznaczać chorobę serca?

1128
0
Udostępnij:
zadyszka-kiedy-moze-oznaczac-chorobe-serca

Najczęściej brak tchu podczas wysiłku fizycznego tłumaczysz sobie brakiem kondycji, zmęczeniem, a nawet kiepskim powietrzem. Choroby serca mogą Ci przyjść do głowy jako ostatnie, choć nie powinny, bo zadyszka może być sygnałem, który świadczy o chorobie niedokrwiennej. Jakie inne objawy jej towarzyszą?

Czym jest choroba niedokrwienna serca?

Choroba niedokrwienna (inaczej zwana chorobą wieńcową) rozwija się w wyniku niedostatecznego zaopatrzenia serca w natlenioną krew i substancje odżywcze. Jej konsekwencje mogą być bardzo poważne – nieleczona choroba niedokrwienna często kończy się zawałem, a nawet śmiercią. Można jej zapobiec stosując odpowiednią dietę, zmieniając styl życia na zdrowszy oraz robiąc regularne badania. Wcześnie wykryta choroba niedokrwienna wcale nie musi mieć poważnych skutków.

Choroby serca – główna przyczyna

Choroba niedokrwienna serca w większości przypadków wywoływana jest przez miażdżycę. Blaszki miażdżycowe, złożone ze złego cholesterolu, odkładają się na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych. W ten sposób wraz z biegiem czasu stopniowo zwężają światło tętnic, przez co ograniczają też przepływ krwi. Do serca nie dociera wtedy tlen i substancje odżywcze, które krew transportuje.

Choroby serca – pozostałe przyczyny

Choroby serca mogą być wywoływane także przez inne czynniki, choć łącznie stanowią one tylko około 5% wszystkich przypadków. To nieprawidłowości w budowie tętnic, zatorowość, magazynowanie w ścianach tętnic innych produktów przemiany materii, zwężenie tętnic wieńcowych i upośledzona budowa serca.

Miażdżyca może też rozwinąć się do postaci wtórnej w wyniku m.in.: anemii, niedociśnienia czy zatrucia czadem.

Choroba niedokrwienna serca – objawy

Wchodzenie po schodach sprawia Ci problem, a bieg do autobusu to prawdziwy maraton? Czy to może być choroba niedokrwienna serca? Objawy chorób serca są przeróżne. Tym, którego nie powinieneś lekceważyć jest zadyszka. Serce, któremu coś dolega, nie będzie w stanie przepompować odpowiedniej ilości krwi. Nie odpłynie ona z płuc i zalegając w pęcherzykach uniemożliwi przedostanie się do nich powietrza. Wtedy pojawi się zadyszka, a nawet kaszel.

Nie tylko zadyszka – pozostałe symptomy chorób serca

Choć zadyszkę łatwo zauważyć, to trudno określić czy faktycznie grozi Ci choroba niedokrwienna serca. Obserwuj w takich momentach swoje ciało i zastanów się, czy nie występują inne sygnały ze strony Twojego serca. Jakie? Są to m.in.:

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Z chorobą niedokrwienną serca nie ma żartów, bo może wywołać poważne konsekwencje, dlatego jeśli zauważasz u siebie jeden z objawów lub współwystępowanie kilku, nie czekaj. Lekarz przeprowadzi szczegółową diagnostykę i wdroży leczenie. Badania, na które możesz zostać skierowany, to:

Przynajmniej raz na rok do kardiologa powinny wybrać się osoby po 40. roku życia. W średnim wieku wzrasta ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawałów i udaru mózgu.

Na czym polega profilaktyka?

Jeśli chcesz uchronić się przed chorobą, postaw przede wszystkim na zdrowe odżywianie – dzięki niemu zmniejszysz poziom złego cholesterolu zalegającego w tętnicach i zwiększyć poziom dobrego cholesterolu. Jedz lekkostrawnie – w Twojej diecie powinny dominować chudy nabiał, ryby oraz warzywa i owoce.

Ważna jest także niewielka, ale codzienna dawka ruchu. Może to być po prostu spacer, joga (w której duży nacisk kładzie się na oddech) lub przejażdżka rowerowa.

Udostępnij: