Zakochany? Niekoniecznie! Przyczyny szybkiego bicia serca

796
0
Udostępnij:

Zdrowe serce bije spokojnie i miarowo, jednak czasem jego serce zaczyna szybciej bić. Zwykle jest to związane z silnym stresem, jednak nie zawsze. Jak rozpoznać stan chorobowy? Dlaczego serce bije szybciej? Jak sobie pomóc? Pora, by dokładniej zająć się tym tematem.

Przyspieszone tętno – chwilowa reakcja na stres czy choroba?

Organizm człowieka jaskiniowego reagował przyspieszonym biciem serca na zagrożenie życia, takie, jak np. atak dzikiej zwierzyny lub kataklizm. Gdy kryzys mijał, tętno wracało do normy. Taka reakcja to odpowiedź nerwowego układu współczulnego na sytuację wymagającą skupienia się, mobilizacji, gotowości do walki lub ucieczki.

Mimo upływu milionów lat człowiek tak samo reaguje na stres. Nie zawsze taki objaw może oznaczać nieprzyjemne wydarzenie – pozytywne silne emocje (np. zakochanie) również powodują szybsze bicie serca (znana również pod pojęciem ‚tachykardia‚). Gorzej, gdy żyjesz w przewlekłym stresie, a przyspieszone bicie serca towarzyszy Ci każdego dnia – oznacza to, że powinieneś bardziej niż zwykle skupić się na swoim zdrowiu.

Zwykły dzień pracy zdrowego serca

Za regularność pracy serca odpowiada węzeł zatokowy. Jest to nieduży odcinek, który znajduje się w prawym przedsionku mięśnia sercowego. Stamtąd wychodzi kolejny impuls, dzięki któremu dochodzi do uderzenia serca – najpierw poruszane są przedsionki, a potem komory, które wtłaczają krew do tętnic. W całym procesie pomagają zastawki, które otwierają się i zamykają.

U zdrowego, dorosłego człowieka liczba uderzeń serca w ciągu minuty (czyli tętno) waha się pomiędzy 60 a 80 uderzeniami. W stanie spoczynku, np. podczas snu, zmniejsza się ona nawet do 40 uderzeń. Gdy dochodzi do zmian chorobowych impulsy zostają wytworzone w miejscach innych niż węzeł zatokowy (np. w komorach).

Dlaczego serce pracuje bardziej intensywnie?

Przyczyny szybkiego bicia serca to nie tylko wysiłek fizyczny oraz silne emocje. Kołatanie serca i podwyższone tętno powodują też używki, takie jak kawa czy alkohol, a nawet niektóre leki. Jeśli odstawisz lub ograniczysz używki, a dolegliwość będzie nadal występowała, zastanów się, czy w Twoim życiu nie ma zbyt wiele stresu. Spróbuj odpocząć, rozładowywać negatywne emocje.

Przyjrzyj się też swojemu tętnu – nowoczesne ciśnieniomierze pokazują nie tylko parametry ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, ale i tętna. Gdy przekracza ono 90 uderzeń na minutę (u osób dorosłych) i wynik ten często się powtarza, powinieneś pójść do kardiologa, by wykonać szczegółowe badania.

Objaw ten może być reakcją nie tylko na choroby krążenia (jak np. miażdżyca, migotanie przedsionków), ale też na anemię, choroby tarczycy (zwłaszcza nadczynność), nerwicę, astmę, a nawet na niedobory magnezu i potasu – pierwiastków wspomagających prawidłową pracę serca. Zbyt szybkiemu biciu serca (tachykardii) mogą towarzyszyć też zawroty głowy, duszności, osłabienie. Nie lekceważ sygnałów płynących z Twojego organizmu.

Jak można sobie pomóc?

Leczenie objawu, czyli szybkiego bicia sercla sprowadza się do terapii głównej choroby oraz podawania środków farmakologicznych. Wiele zależy od tego, jaka jest przyczyna takiej reakcji układu krążenia na stan chorobowy. Lekarz z pewnością zaleci odpoczynek, umiarkowaną aktywność fizyczną (np. spokojne spacery), odstawienie używek; takich, jak kawa, papierosy, alkohol oraz wprowadzanie do swojej diety jak największej liczby zdrowych nawyków żywieniowych. Z pewnością pomoże też spożywanie produktów bogatych w magnez (np. orzechy) oraz w potas (pomidory, arbuzy). Warto zadbać o zdrowy, spokojny sen, a także popracować nad umiejętnościami radzenia sobie ze stresem.

Udostępnij: