Zakrzepica – czym jest i jak ją leczyć?

Udostępnij:
Zakrzepnica

Masz siedzącą pracę i po całych dniach spędzonych w biurze zmagasz się z uczuciem ciężkich nóg? Te i inne dolegliwości mogą wskazywać na zakrzepicę żył. Początkowo nie daje ona wyraźnych oznak, dlatego łatwo ją przeoczyć. Dowiedz się, jak o siebie zadbać, by uniknąć tego schorzenia.

Zastanawiasz się, czym jest zakrzepica żył? To nic innego jak powstanie w naczyniach żylnych przeszkody, która częściowo lub całkowicie blokuje przepływ krwi. Na tę chorobę zapadają średnio 2 osoby na 1000, najczęściej po 60. roku życia.

Wyróżnia się 2 główne rodzaje zakrzepicy. Ta obejmująca naczynia tuż pod skórą to typ powierzchowny, który zwykle przebiega bez większych komplikacji i daje tylko objawy miejscowe. Choroba naczyń znajdujących się głęboko w mięśniach lub w jamie brzusznej oznacza zakrzepicę żył głębokich. Ta druga jest częścią składową żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i wymaga szczególnego zainteresowania od Twojego lekarza.

Rozpoznaj wroga – zakrzepica objawy

Po czym poznasz, że występuje u Ciebie zakrzepica? Objawy najbardziej charakterystyczne dla tego schorzenia to:

 • ciężkość i/lub obrzęk nóg (zakrzepica żył kończyn dolnych),
 • ból kończyny lub żylaków (może dotyczyć kończyn górnych i dolnych),
 • zaczerwienienie lub bladość kończyny,
 • ból w klatce piersiowej i duszność (zakrzepica płucna, czyli zatorowość płucna),
 • silne bóle brzucha i/lub wodobrzusze (zakrzepica żyły wrotnej, zakrzepica żył wątrobowych),
 • silny ból głowy i/lub zaburzenia świadomości (zakrzepica mózgu, np. zakrzepica zatok żylnych mózgu),
 • bolesność lub krwawienie z okolicy odbytu (zakrzepica okołoodbytnicza, np. zakrzepica zewnętrznego splotu żylnego odbytu).

Z czego biorą się te dolegliwości? Poznanymi dotychczas przyczynami zakrzepicy są zaburzenia w przepływie krwi będące najczęściej skutkiem siedzącego trybu życia i otyłości. Choroba może być też spowodowana sytuacją przymusowego unieruchomienia, stąd zdarzają się np. zakrzepica po operacji czy zakrzepica w ciąży.

Jak zapobiec zakrzepicy?

Obawiasz się zakrzepicy? Wykonaj kilka prostych kroków, aby jej zapobiec. Przede wszystkim utrzymuj właściwą wagę ciała i dbaj o dietę. Ważne, żeby mięśnie Twoich nóg pracowały jak najwięcej, dlatego dużo się ruszaj, spaceruj lub uprawiaj popularny nordic walking. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu i rozważ rzucenie palenia. O ile stosujesz antykoncepcję doustną, przemyśl jej przerwanie. Jeśli masz siedzącą pracę, postaraj się robić regularne przerwy, aby przejść się i rozprostować ciało. Gdy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę, tylko poruszaj co jakiś czas stopami.

Domowe leczenie zakrzepicy

Masz pewność, że tym, co Ci dolega  jest właśnie zakrzepica? Leczenie możesz przeprowadzić w domu, oczywiście pod nadzorem lekarza. Oto kilka sprawdzonych, domowych metod leczniczych:

 • pełne uruchomienie kończyny (nie musisz leżeć w łóżku),
 • uniesienie kończyny (poprawia przepływ krwi),
 • leczenie uciskowe, np. za pomocą pończoch elastycznych (w przypadku zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych),
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych klasycznych: heparyny, fondaparynuksu, warfaryny, acenokumarolu,
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych nowej generacji: rywaroksabanu, apiksabanu, dabigatranu,
 • umieszczenie filtru w żyle głównej dolnej.

Jeśli zakrzepica jest w początkowej fazie rozwoju, do jej leczenia wystarczą powyższe sposoby. Bardziej zaawansowane stadia choroby często wymagają hospitalizacji, Pamiętaj, żeby w razie wątpliwości konsultować się ze swoim lekarzem.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew