Zakrzepica – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

770
0
Udostępnij:

Zakrzepica kojarzy się często z żylakami lub niewydolnym sercem u osób starszych. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie są objawy zakrzepicy i jak leczyć to schorzenie? Jak wygląda zalecany zdrowy tryb życia u osób z zakrzepicą?

Zakrzepica: to nie tylko żylaki

Zakrzepica to choroba, która staje się niebezpieczna, jeśli pozostaje nieleczona i bagatelizowana. Schorzenie to dotyczy naczyń żylnych w organizmie: zarówno widocznych żylaków, jak i położonych głębiej żył.

Jakie są przyczyny zakrzepicy? Jedni mówią, że w przebiegu tego schorzenia krew jest za gęsta, a inni, że u chorych na zakrzepicę występuje nadmiernie krzepnie krwi. Skąd te rozbieżności? U każdego chorego przyczyna może być inna. Wbrew pozorom, ta dolegliwość nie dotyczy tylko osób w wieku podeszłym, ale również młodych. Kobiety, które przyjmują antykoncepcję doustną, są mocno narażone na zakrzepicę.

Przyczyny zakrzepicy:  zaburzony przepływ krwi

Czynnikiem powodującym zakrzepicę może być ucisk na naczynia żylne, długotrwałe unieruchomienie kończyny lub niewydolne żyły. Źródłem zakrzepicy jest więc przeszkoda, która uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi przez naczynia żylne. Niekiedy może to być nawet zwykłe założenie „nogi na nogę”. Oczywiście jest to dość rzadka przyczyna. Większość przypadków zakrzepicy jest powodowana przez już obecne u pacjenta przewlekłe choroby, np. niewydolność serca lub wątroby.

Jak rozpoznasz pierwsze symptomy zakrzepicy?

Zakrzepica naczyń powierzchownych jest dość łatwa do zauważenia. Pojawiają się wówczas żylaki widoczne na powierzchni skóry. Okolica, w której występują, staje się bolesna i zaczerwieniona. Niestety zakrzepica żył głębokich może przysporzyć większego kłopotu. Po pierwsze trudno ją zobaczyć, a po drugie może dotyczyć naczyń położonych bardzo głęboko w organizmie. W takiej sytuacji choroba nie daje zwykle wyraźnych symptomów. Najczęściej alarmującym objawem jest obrzęk lub ból kończyny. Istotnym elementem w bezobjawowej zakrzepicy jest podniesiony poziom d-dimerów w badaniach laboratoryjnych.

Ciekawostka

Czy wiesz, że ze zakrzepica żył głębokich może prowadzić do groźnej zatorowości płucnej?

W jaki sposób lekarz diagnozuje zakrzepicę?

Ze względu na to, że zakrzepica rzadko daje wyraźne objawy, głównym sposobem na jej zdiagnozowanie jest wykonanie niezbędnych badań. Lekarz zaczyna od podstawowych badań laboratoryjnych: morfologii oraz panelu „układ krzepnięcia”. W przypadku niepokojącego wyniku specjalista zaleca USG Doppler chorych kończyn lub angio-TK, czyli tomografię komputerową naczyń. To ostatnie badanie jest często wykorzystywane do wykluczenia zatorowości płucnej, czyli najgroźniejszej postaci zakrzepicy.

Kolejnym badaniem obrazowym, które lekarz zleca w razie podejrzenia zakrzepicy, jest flebografia. Badanie to jest dość proste do wykonania i bezpieczne dla pacjenta. Polega na podaniu kontrastu prosto do „podejrzanej” żyły i uwidocznieniu jej na zdjęciu rentgenowskim, tomografii lub rezonansie magnetycznym.

Zdrowe życie z zakrzepicą?

Jeśli wiesz, że jesteś zagrożony tą choroba, postaraj się z nią „zaprzyjaźnić”. Co to oznacza? Mówiąc najkrócej – żyj zdrowo. Ruszaj się i bądź aktywny fizycznie. Telewizor zamień na spacer, a kanapę na rower. Postaraj się zrzucić zbędne kilogramy, które również mogą być przyczyną dolegliwości zakrzepowych.

Do diety wprowadź dużo warzyw i owoców. Zrezygnuj ze słodyczy, chipsów i słodkich napojów. Pij dużo wody i koniecznie rzuć palenie. Wszelkie wątpliwości konsultuj zawsze ze swoim lekarzem. Skrupulatnie przyjmuj leki, a swoje choroby przewlekłe kontroluj u specjalistów. Dzięki tym działaniom zapanujesz nad objawami zakrzepicy i będziesz mógł w pełni cieszy się życiem.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew