Zawał serca – jakie są objawy zawału i jak go leczyć?

604
0
Udostępnij:
Zawał serca

Zawał serca często jest zaskoczeniem dla pacjentów. Choć to poważna choroba, to z roku na rok postępy w leczeniu chorób serca są ogromne. Czym jest zawał serca i kto jest nim szczególnie zagrożony? Jakie są przyczyny i pierwsze objawy zawału serca? Wreszcie – jak dbać o siebie po przebytym ataku serca?

Jak dochodzi do zawału serca?

Serce to jedyny mięsień w Twoim organizmie, który pracuje nieprzerwanie. Możesz je porównać z pompą wtłaczającą zużytą krew i wytłaczającą nowe pokłady świeżej krwi, bogatej w tlen i składniki odżywcze. Twoje serce potrzebuje energii z tlenu, by móc prawidłowo pracować. Zapotrzebowanie na ten składnik jest większe w czasie wysiłku fizycznego niż podczas spoczynku.

Gdy zaczynasz chorować, tętnice zwężają się na skutek odkładania się w nich złego cholesterolu LDL. Tworzą się przez to blaszki miażdżycowe i skrzepy. Sam zawał to nic innego jak martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem.

Przyczyny zawału. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Bezpośrednich przyczyn zawału serca jest bardzo wiele. Jednak najczęstszą z nich jest zamknięcie tętnicy wieńcowej przez zakrzep. Krew nie może wtedy swobodnie krążyć, a chory odczuwa dotkliwy ból w klatce piersiowej.
Jeśli ktoś w Twojej bliskiej rodzinie przeszedł zawał, jesteś w tzw. grupie ryzyka. Należą do niej także osoby z nadwagą lub otyłe. I one powinny baczniej przyglądać się kondycji swojego serca. Negatywny wpływ na układ krążenia mają też czynniki takie jak:

  • palenie papierosów,
  • wysoki poziom stresu,
  • duże spożycie kawy i napojów energetyzujących,
  • niezdrowe odżywianie,
  • siedzący tryb życia.

Zwykle zawał serca dotyka kobiety po menopauzie i mężczyzn, którzy ukończyli 40. rok życia. Zdarza się jednak, że następuje wcześniej – nagle, znienacka. Właśnie dlatego po zauważeniu pierwszych objawów zawału serca, natychmiast należy wezwać pogotowie.

Jakie są objawy zawału serca?

Najbardziej charakterystycznym objawem zawału jest kłujący, piekący lub rozrywający ból pod mostkiem, po lewej stronie. Pojawia się po wysiłku fizycznym lub w momentach silnego napięcia i stresu. Inne dolegliwości, jakie możesz odczuwać to duszności, pieczenie, ucisk i szybkie męczenie się. Pacjenci czasem mylą je z objawami chorób płuc, a nawet ze zgagą, dlatego jeśli nie masz pewności, jaka jest przyczyna odczuwanego przez Ciebie bólu, lepiej skonsultuj się ze specjalistą.

Pierwsza pomoc po zawale

Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się osoba, u której podejrzewasz tę przypadłość, otwórz okno, by zapewnić jej dostęp do świeżego powietrza. Dzięki temu chory będzie mógł zaczerpnąć tchu.

Pomóż mu usiąść, by pozostawał bez ruchu aż do momentu przyjazdu pogotowia. Pacjent powinien głęboko oddychać i zachować spokój. Resztę pracy wykonuje lekarz pogotowia wraz z ratownikami medycznymi – zdaj się na jego wiedzę i doświadczenie. Gdy nastąpi zatrzymanie krążenia, należy przystąpić do reanimacji.

Człowiek, który przeszedł zawał podlega hospitalizacji. Zazwyczaj wykonuje się też u niego zabieg koronografii, czyli cewkowania tętnic.

Życie po zawale serca

Po przebytym zawale powinieneś pozostawać pod stałą opieką kardiologa i konsultować się z nim w sprawie odżywiania, przyjmowanych lekarstw i możliwości zażywania ruchu. Najważniejsze jednak, abyś stosował się do lekarskich zaleceń. Zgodnie z nimi podejmij umiarkowany wysiłek fizyczny i przejdź na dietę. Podobnie jak w przypadku profilaktyki chorób serca, także i po zawale najlepiej odstawić używki i zmniejszyć stres lub uwolnić się od jego źródła. Ważne jest też regularne mierzenie ciśnienia i sprawdzanie poziomu cholesterolu.

Udostępnij: