Zawał serca – pierwsza pomoc w 4 krokach. Jak jej udzielić?

Udostępnij:
zawal-serca-pierwsza-pomoc-w-4-krokach-jak-jej-udzielic

Zawał serca to najpoważniejsza konsekwencja choroby wieńcowej i choroby niedokrwiennej serca.  Na udzielenie pierwszej pomocy jest bardzo mało czasu – czasem o życiu decydują minuty, a nawet sekundy. Dlatego tak ważne jest, byś wiedział w jaki sposób objawia się zawał i jak zareagować, by uratować czyjeś życie. Oto krótki przydatny poradnik w kilku krokach.

Zawał – kłopoty z sercem

Zawał jest konsekwencją niezdrowego stylu życia oraz postępujących zmian miażdżycowych, które doprowadzają do choroby wieńcowej i niedokrwiennej, która powoduje, że do serca dociera za mało natlenionej krwi. To wynik odkładania się blaszek miażdżycowych na ścianach naczyń krwionośnych, które zawężają ich światło i ograniczają przepływ krwi transportującej tlen. Do zawału dochodzi, kiedy przez brak tlenu obumiera fragment mięśnia sercowego.

Charakterystyczne objawy zawału serca

Jak pokazują statystyki, do zawału najczęściej dochodzi w godzinach porannych i przedpołudniowych, choć to nie reguła. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest nagły piekący i uciskający ból w klatce w piersiowej. Może on promieniować do barków (szczególnie lewego), okolic brzucha, a nawet żuchwy. Nie ma konkretnej lokalizacji – obejmuje cały obszar klatki piersiowej.

Chorzy skarżą się też na inne symptomy, które towarzyszą bólowi, w tym osłabienie, duszność i nagły, trudny do opanowania kaszel. Skóra zawałowca staje się blada, a jego usta sine, co jest objawem silnego niedotlenienia. Zwróć również uwagę na to, jak bije serce osobie, u której podejrzewasz zawał. Jeśli Twoje obawy są słuszne, puls będzie nieregularny, a ciśnienie zbyt wysokie lub zbyt niskie. Zawałowi towarzyszą także zawroty i ból głowy, nudności czy wymioty. Przeczytaj również o nietypowych objawów zawału serca.

Zawał serca. Pierwsza pomoc, jeśli chory nie oddycha

Po pierwsze i najważniejsze: w przypadku zawału czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem. To, jak szybko udzielisz pomocy choremu może zdecydować o tym, czy przeżyje. Zacznij od wezwania karetki. Jeśli chory jest nieprzytomny, ale oddycha – ułóż go w pozycji bocznej ustalonej i bądź przy nim do czasu przyjazdu karetki.

Jeśli nie wyczuwasz tętna i oddechu, zacznij resuscytację krążeniowo-oddechowej, czyli reanimację. Zasada podczas masażu serca to 30/2 – trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. Pod żadnym pozorem nie przerywaj masażu. Kontynuuj go do czasu przyjazdu pogotowia. Jeśli z jakichś względów nie chcesz wykonywać reanimacji metodą usta-usta, możesz wyłącznie uciskać klatkę piersiową. To również pomoże.

Czy to zawał serca? Pierwsza pomoc w punktach

Pierwsza pomoc w przypadku zawału osoby przytomnej i oddychającej ogranicza się do kilku prostych czynności.

1. Bezpieczna pozycja

Chory powinien przyjąć pozycję półsiedzącą. Może też zwyczajnie usiąść na krześle i lekko pochylić sylwetkę w dół. To najwygodniejsze ułożenie dla osoby z zawałem. Pod żadnym pozorem nie powinien on leżeć z nogami uniesionymi w górze. To, co sprawdza się w omdleniach, nie zda egzaminu w przypadku zawału.

2. Kontrola oddechu i tętna chorego

To głównie Twoje zadanie. Sytuacja podczas zawału zmienia się bardzo dynamicznie. Może okazać się, że do czasu przyjazdu karetki praca serca ustanie i będziesz zmuszony podjąć reanimację. Masaż serca wykonuj aż do czasu przyjazdu lekarzy.

3. Zawał serca a pierwsza pomoc: aspiryna

Substancje, które można podawać choremu z zawałem to m.in. kwas acetylosalicylowy (czyli po prostu aspiryna). Odpowiednia dawka wynosi między 300 a 500 mg.

4. Bez paniki

Jednym z częstych objawów zawału jest strach przed śmiercią. Stres i panika w tej sytuacji nie pomagają, bo mogą nasilać duszności oraz kaszel. Jeśli udzielasz pomoc, zachowaj zimną krew, uspokój chorego i podejdź do pomocy zadaniowo.

Jak nie dopuścić do zawału serca?

Jeśli sam masz problemy z sercem i wyniki badań okazały się kiepskie, powinno Cię to skłonić do zmiany stylu życia oraz przyjmowania preparatów korzystnie wpływających na pracę serca. Zalicza się do nich m.in. Polocard, Acard czy Spirin Cardio. „Lekarstwem” może być też dieta sercowa, która opiera się na chudym mięsie (drobiu i rybach), zawiera małe ilości soli, cukru i tłuszczów nasyconych oraz 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Do smażenia, duszenia lub grillowania używaj głównie tłuszczów roślinnych.

Do obiadu lub kolacji dozwolone jest czerwone wino, które zawiera dużą ilość potasu (reguluje on ciśnienie krwi) oraz flawonoidów, które zapobiegają utlenianiu się złego cholesterolu LDL i powstawaniu zakrzepów. Pij je w rozsądnych ilościach – 1-2 kieliszki do posiłku wystarczą. Taki jadłospis obniży ciśnienie, poziom złego cholesterolu oraz pomoże zapobiegać zakrzepom krwi.

Rzuć palenie, ogranicz stres i regularnie odwiedzaj kardiologa. Zapewnij sobie też sporą dawkę regularnego ruchu. Trening lub szybki spacer przynajmniej 3 razy w tygodniu oraz lekkostrawna dieta pomogą Ci w poprawieniu wyników badań.

Udostępnij: