Żylaki nóg w młodym wieku – jak sobie z nimi radzić?

Udostępnij:

Kiedyś myślano, że na żylaki narzekają głównie starsze kobiety. Jak się jednak okazuje, z tym nieestetycznym problemem borykają się coraz młodsze osoby. Skąd się biorą żylaki nóg w młodym wieku oraz czy istnieją metody, by się ich pozbyć?

Żylaki w młodym wieku – skąd się biorą?

Największe ryzyko pojawienia się żylaków dotyczy kobiet i mężczyzn po 45. roku życia. To właśnie wtedy praca układu krążenia jest mniej wydajna. W późnej dorosłości pojawiają się też konsekwencje złego stylu życia.

Niestety, niewłaściwy tryb życia to również domena coraz młodszych ludzi, a co za tym idzie – niektóre dolegliwości zdrowotne pojawiają się zdecydowanie wcześniej. Powstawaniu żylaków sprzyjają:

  • siedzący i stojący tryb życia,
  • brak ruchu,
  • nadwaga,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu,
  • nieprawidłowa dieta.

Żylaki w młodym wieku mogą również pojawiać się u osób, które dbają o siebie, ale są obciążone genetycznie. To oznacza, że jeśli mama lub tata borykają się z żylakami – jest duże prawdopodobieństwo, że Ciebie również dotknie ten problem.

Żylaki – co to takiego?

Czym właściwie są żylaki? To nieestetyczne, pogrubione, ciemne odcinki żył. Możesz wyczuć je pod palcami, często są również widoczne gołym okiem, zwłaszcza w zaawansowanym stadium. Mogą być zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów – żylaki na nogach mogą biec nawet przez całą łydkę. Przyczyny choroby to wspomniane zły styl życia i uwarunkowania genetyczne. Są one odpowiedzialne za kłopoty z krążeniem, zastój żylny i w efekcie – wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych.

Żylaki na nogach? Nie tylko w tym miejscu!

Błędnie uważa się, że żylaki na nogach to jedyna ewentualność. Żylaki w młodym wieku mogą pojawić się na klatce piersiowej, w miejscach intymnych, w okolicach odbytu (bolesne hemoroidy), na rękach i ramionach. Również popękane naczynka krwionośne na twarzy to mini-żylaki i znak, że z układem krążenia dzieje się coś niedobrego.

Żylaki w młodym wieku – jak sobie z nimi radzić?

Żylaki w zaawansowanym stadium wymagają zabiegu operacyjnego. Udaj się do lekarza, by sprawdzić, czy powinieneś rozważać taką ewentualność. Na szczęście, można ją odsunąć w czasie, jeśli od razu zaczniesz od zmiany trybu życia. Co jest ważne?

  • Bądź aktywny

Powinieneś przyzwyczaić swój organizm do codziennej dawki ruchu. To zdecydowanie usprawnia krążenie i walczy z zastojem krwi w żyłach. Najlepszy będzie basen, rower czy po prostu fitness. Jeśli masz mało czasu – kup matę do fitnessu i poćwicz w domu. Nawet 15 minut codziennej gimnastyki przyniesie ulgę zmęczonym nogom.

  • Zadbaj o dietę

Odstaw na bok słodycze, przetworzone jedzenie, alkohol. Pij dużo wody, uzupełnij jadłospis o warzywa, owoce, zieloną herbatę i mięso.

  • Zrezygnuj z używek

Ani alkohol, ani papierosy nie wpływają dobrze na żaden z układów w organizmie człowieka, a już na pewno nie na układ krążenia.

  1. Stosuj maść na żylaki!

To doskonały sposób, aby ulżyć zmęczonym nogom i by walczyć z nieestetycznymi żyłami. Maść na żylaki może być w formie żelu, w aptece znajdziesz m.in. DIH Lipożel z heparyną i diosminą w składzie. Pomaga głównie w walce z uczuciem ciężkości nóg.

Inny preparat to np. Varivenol. Zawiera kasztanowiec zwyczajny wspomagający krążenie żylne w nogach i prawidłowe funkcjonowanie naczyń włosowatych. Maść na żylaki to nie jedyne rozwiązanie, możesz również zakupić rajstopy usprawniające krążenie, np. rajstopy Scholl.

 

Udostępnij: