Żylaki przełyku – objawy, po których je rozpoznasz

Udostępnij:
żylaki przełyku objawy

Żylaki przełyku nie są chorobą, a dolegliwościami, które towarzyszą innym schorzeniom i są ich charakterystycznymi objawami. Kiedy występują, po czym je rozpoznać oraz czy żylaki przełyku bolą?

Żylaki przełyku – przyczyny występowania

Czy wiesz, skąd biorą się żylaki przełyku? Przyczyny to najczęściej duże problemy z wątrobą. Dolegliwości pojawiają się, kiedy w organizmie rozwija się wirusowe zapalenie wątroby typu B i C prowadzące do marskości oraz nadmierne spożywanie alkoholu.

W tych chorobach jednym z objawów, których nie wolno zlekceważyć są właśnie żylaki przełyku. Przyczyny leżą w krążeniu obocznym. O występowaniu krążenia obocznego mówimy, kiedy w nieprawidłowo pracującej wątrobie wzrasta ciśnienie, a krew szukając ujścia trafia do żył przełyku. Te rozciągają się, bo nie są przyzwyczajone do transportu takich ilości płynów.

Żylaki przełyku – pierwsze objawy problemu

Tak niebezpiecznie rozciągnięte i poszerzone naczynia krwionośne mają ograniczoną wytrzymałość. Zazwyczaj żylaki przełyku wykrywane są dopiero po pierwszym krwawieniu, a więc kiedy żyły pękają pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Jeśli zmagasz się z problemami z wątrobą i podejrzewasz u siebie żylaki przełyku, pierwsze objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę to:

  • ciemnoczerwony lub czarny stolec,
  • krwotok z odbytu,
  • torsje zabarwione krwią,
  • krwiste lub zawierające skrzepy wymioty.

Myślisz, że możesz mieć żylaki przełyku? Objawy, które są mniej charakterystyczne, to osłabienie, obniżenie ciśnienia, wodobrzusze, żółtaczka i nieregularne bicie serca.

Czy żylaki przełyku bolą?

Zastanawiasz się, czy żylaki przełyku bolą? W pierwszej fazie choroby nie. Jak już wiesz, najczęściej osoba chora dowiaduje się o nich przez przypadek, kiedy dochodzi do pierwszych krwistych wymiotów. Również krwotok z odbytu nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku może pojawić się podczas czkawki czy wymiotów, które podrażniają poszerzone naczynia żylne.

Natychmiast zgłoś się do lekarza

Jeśli podejrzewasz u siebie żylaki przełyku – objawy, które dostrzegasz, niepokoją Cię – natychmiast zgłoś się do lekarza. Zostaniesz skierowany na badania krwi, które będą miały na celu sprawdzić w jakiej kondycji jest Twoja wątroba oraz badanie endoskopem. Służy ono do dokładnego obejrzenia przełyku. Tylko na tej podstawie będzie można postawić pewną diagnozę.

Żylaki przełyku – leczenie

Jeśli cierpisz na żylaki przełyku, leczenie musi być wdrożone od razu. Podczas badania endoskopowego lekarz zastosuje skleroterapię. Co to oznacza? Specjalista poda środek, którego zadaniem będzie obkurczenie ścian naczyń krwionośnych i zamknięcie żylaków. Prawdopodobnie ten zabieg zostanie wykonany wielokrotnie, ponieważ ryzyko nawrotu dolegliwości wynosi przeszło 70%. Inne metody na leczenie żylaków przełyku to zakładanie stentów, które zmniejszają przepływ krwi lub operacja.

Zadbaj o wątrobę

Jak już wiesz – żylaki przełyku nie występują samoistnie, a najczęściej są wynikiem problemów z wątrobą, dlatego trzeba o nią zadbać. Pierwszy krok to zmiana diety i odstawienie alkoholu. Drugi to stosowanie preparatów, które usprawnią pracę wątroby. Są wśród nich m.in. Hepatil w tabletkach, Olimp Gold Sylimaron w kapsułkach, Hepatobon również w kapsułkach.

Jeśli cierpisz na WZW typu B i C wiesz dobrze, że są to nieuleczalne choroby. Na szczęście można ograniczyć ich negatywne skutki odpowiednim stylem życia.

Udostępnij: